Ważnym zjawiskiem związanym z bieganiem jest tzw. euforia biegacza (ang. Runner's High). Za wystąpienie tego stanu odpowiada endorfina czyli produkowany przez organizm hormon z grupy  opioidów. Jego najważniejszym zadaniem jest znoszenie bólu, powodowanie uczucia przyjemności i dobrego nastroju.  Endorfina odkryta w latach 70. XX wieku jest naturalnym odpowiednikiem morfiny. Znanych jest ponad 20 typów endorfin, ale za powodowanie euforycznego stanu wywoływanego bieganiem i innymi aktywnościami fizycznymi podejrzewa się tzw. beta endorfinę.

Beta-endorfina produkowana jest w przysadce mózgowej i podwzgórzu pod wpływem długotrwałego, intensywnego wysiłku, szczególnie w momencie wystąpienia niedoboru tlenowego i przejścia na pracę beztlenową. Powstający w ten sposób ,,dług tlenowy” i swego rodzaju niedotlenienie wywołuje stres organizmu.

Odpowiedzią na ten stan jest wzmożona produkcja endorfin, a celem jest złagodzenie bólu, poprawa nastroju i umożliwienie kontynuowania wysiłku (co w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe). Pobudzony umysł przejmuje kontrolę nad zmęczonym ciałem. Stan ten porównywany jest do tego występującego po zażyciu narkotyków (a przez niektórych uważany jes za powód uzależnienia od wysiłku fizycznego), który w skrajnych przypadkach może być bardzo szkodliwy dla organizmu.

Euforia biegacza dotyczy najczęściej maratończyków, ale może wystąpić też w innych dyscyplinach sportu. Część naukowców podważa teorię endorfin, szukając podstaw występowania stanu euforii po dużym wysiłku w psychice. Według nich stan ten jest wywołany radością z pokonania swoich ograniczeń, sprostania wyzwaniu i pokonaniu zmęczenia na rzecz osiągnięcia celu.

Inna teoria wiąże występowanie euforii z działaniem fenyloetyloaminy, spokrewnionego z amfetaminą związku chemicznego produkowanego przez organizm, która również wykazuje działanie poprawiające nastrój.

Najnowsze badania sugerują związek euforii biegacza z kannabinoidami endogennymi. Dłuższy, średnio intensywny wysiłek powoduje wzrost stężenia anadamidu, który oddziaływując na receptory kannabinoidowe w mózgu powoduje efekty podobne do tych występujących po przyjęciu THC (tetrahydrokannabinolu), zawartego w marihuanie.

Euforia biegacza jest przedmiotem wielu badań, które są utrudnione ze względu na to, że nie zawsze ten stan występuje. Bez względu na to jaki czynnik chemiczny rzeczywiście go wywołuje, pewnym jest że prowadzi do tego wzmożona aktywność fizyczna. Osiągnięcie tego stanu jest uważane przez biegaczy za swoistą nagrodę za podjęty trud treningu.

Tak dużo pozytywnych efektów biegania jest w stanie przekonać prawie każdego do podjęcia się tej dyscypliny. Należy jednak pamiętać, że jak każdy sport niesie ono ze sobą ryzyko kontuzji i mimo wszystkich dobroczynnych wpływów na organizm istnieją pewne przeciwwskazania jego uprawiania.

Najczęściej są to:

 • choroba niedokrwienna serca

 • niewydolność krążenia

 • wady zastawkowe serca

 • choroby mięśnia sercowego

 • zaburzenia rytmu serca

 • niewyrównana cukrzyca

 • otyłość BMI > 40

 • ostre postaci chorób infekcyjnych

 • schorzenia kręgosłupa i stawów

 • osłabienie kości

 • nowotwory

 • choroby przebiegające z wyniszczeniem organizmu

 • anemia

Początkujący biegacz, szczególnie rozpoczynający treningi biegowe po 40. roku życia powinien poddać się badaniom wykluczającym problemy uniemożliwiające bieganie oraz sprawdzić czy jego organizm jest przygotowany na taki wysiłek.

Powtarzanie badań powinno odbywać się co 3-4 miesiące, a także przed każdym startem w zawodach. Udział w biegach długodystansowych często wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia takiego wysiłku.
 

Podstawowy zestaw badań dla każdego biegacza to:

 • badanie krwi

 • badanie ogólne moczu

 • EKG spoczynkowe


Bardzo ważne zarówno dla początkujących, jak i biegających już osób jest badanie krwi.

Sprawdzany jest przede wszystkim:

 • Hematokryt - wskazuje ilość czerwonych krwinek w stosunku do objętości krwi. Niedobór może być objawem anemii.  U biegających dłuższy czas może oznaczać tzw. anemię sportową. Jest to naturalne zjawisko występujące, gdy organizm jest już przystosowany do stałego wysiłku. Objawia się rozrzedzeniem krwi, dlatego maleje stosunek erytrocytów do objętości osocza.

 • Hemoglobina i erytrocyty - niski poziom może wskazywać na anemię. Podwyższone wartości często występują u intensywnie trenujących biegaczy.

 • Żelazo - przed rozpoczęciem treningów poziom powinien być w normie, u  zaawansowanych biegaczy- wysoki.

 • Cholesterol - stężenie powyżej normy jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału.

 • Glukoza - wartości odbiegające od normy mogą wskazywać na cukrzycę.

 • Sód - Niedobory należy uzupełnić  pijąc napoje zawierające sole mineralne i elektrolity.

 • Magnez, potas - niedobór może wpływać na zmniejszenie efektów treningu, powodować skurcze i zaburzać pracę mięśni.


EKG spoczynkowe określa rytm i częstotliwość bicia serca, wychwycić nieprawidłowe zmiany w jego budowie i pracy np. zaburzenia rytmu, nieprawidłowe ukrwienie, zmiany pozawałowe, utajona wada serca. Podjęcie wysiłku z niewykrytym problemem może doprowadzić do poważnych konsekwencji włącznie z zawałem.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a wyniki badań są dobre nie pozostaje nic innego jak rozpocząć treningi.

Ważnym, choć nie najważniejszym elementem przygotowania jest odpowiedni ubiór. Powinien być wygodny, nie krępujący ruchów, dobrze jeśli jest wykonany z naturalnych, oddychających materiałów i zawsze dostosowany do warunków pogodowych. Buty biegowe powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli waga biegającego nie przekracza 75 kg wystarczą buty z prostą amortyzacją na przód i tył stopy.

Osoby cięższe powinny wybierać te z dodatkową amortyzacją pod zapiętką. But powinien być też dobrany do naszej stopy: neutralnej, supinującej (w czasie chodu ustawiana na zewnętrznej krawędzi), pronującej (obciążenie krawędzi wewnętrznej), płaskiej lub nadmiernie wysklepionej. Aby określić typ stopy można wykonać prosty test polegający na odbiciu kształtu swojej stopy np. na papierze, piasku lub specjalnym urządzeniu.

Badanie takie można wykonać u lekarza ortopedy, jest też coraz częściej dostępne w sklepach obuwniczych. Przede wszystkim obuwie powinno mieć odpowiedni rozmiar- ok. 1 cm dłuższa wkładka pozwoli na dopasowanie buta w miarę postępu treningu, który powoduje lekkie opuchnięcie stopy. Dobór obuwia do terenu, w którym będziemy biegać również jest pomocne, ponieważ stopa potrzebuje innego wsparcia podczas biegu po asfalcie, a innego gdy uprawiamy biegi przełajowe. Stopa nieprzyzwyczajona do zwiększonej aktywności fizycznej powinna mieć dobre oparcie podczas początków biegania, w miarę wytrenowania można zmienić obuwie na tzw. minimalistyczne.

Nie oznacza to, że zaczynając bieganie trzeba wydać majątek na profesjonalny strój. Jeśli nie jesteś pewien czy przy wszystkich swoich zaletach bieganie okaże się odpowiednią formą ruchu dla Ciebie możesz zacząć w prostym sportowym dresie i wygodnych butach, które masz w szafie. W miarę budowania kondycji i zwiększania ilości i intensywności treningów warto jednak zainwestować w odpowiedni strój i obuwie, które pozwoli czerpać z treningu jeszcze więcej.

Każdy bieg należy poprzedzić rozgrzewką, która pozwala przygotować organizm do mającego nastąpić za chwilę zwiększonego wysiłku, a co za tym idzie- uniknąć kontuzji. Początki biegania warto rozpocząć od opracowania planu dopasowanego do możliwości. Źródłem wiedzy i motywacji dla początkującego biegacza może być inna osoba biegająca lub kluby biegaczy. Przede wszystkim jednak bieganie powinno przynosić radość i satysfakcję i tak powinno się je traktować. Pokonywanie kolejnych granic, rekordów i współzawodnictwo to tylko dodatek do wszystkich dobrodziejstw płynących z tej formy aktywności.

Polecamy również

Uwaga! Smog! Sport zimą tylko w lesie lub parku

Jakie korzyści płyną z biegania?

Normy pyłów w powietrzu

Co nauka wie bieganiu cz. 1

Jak bieganie wpływa na ludzki organizm?

Bieganie - najpopularniejsza aktywności fizyczna naszych czasów

Smog - fakty które warto znać

Kilka słów o etykiecie biegacza

10 Znaków ostrzegawczych że czas na zmiany! cz. 1

Co to jest smog? Zagrożenia dla Polski

Amatorskie bieganie zdrowe dla stawów

ABC wysiłku fizycznego

Używamy plików cookies.

Zawsze aktualne informacje i promocje

Drogi Użytkowniku,

 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych pozyskanych przez Sklep Internetowy www.Sport8.pl.pl (zwany dalej: „Sklepem”).
 2. Właścicielem Sklepu i jednocześnie Administratorem Danych Osobowych Labro INT Paweł Chrząszcz prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Labro INT Paweł Chrząszcz z siedzibą w Krakowie (30-392), przy ul. Czerwone Maki 59/22, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki, NIP: 9541113329, zwana dalej Sport8.pl.
 3. Sport8.pl dokłada szczególnej staranności do poszanowania prywatności Klientów odwiedzających Sklep.
§ 1 Jak zbieramy dane?
 1. Sport8.pl zbiera informacje dotyczące osób fizycznych prowadzących we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (zwani dalej Przedsiębiorcami), a także dane osób fizycznych dokonujących czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością.
 2. Dane osobowe Klientów są zbierane w przypadku rejestracji Klienta w Sklepie poprzez założenie Konta Klienta oraz w przypadku, gdy Klienci dokonują jednorazowego zakupu bez konieczności zakładania Konta w Sklepie.
 3. W przypadku rejestracji Konta w Sklepie, Klient podaje następujące dane:

   
  1. Imię i nazwisko;
  2. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
  3. Adres e-mail;
  4. Numer telefonu;
  5. W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 4. Powyższe dane mogą być samodzielnie zmieniane przez Klienta po zalogowaniu się do Konta.
 5. W przypadku składania jednorazowego zamówienia w Sklepie Internetowym, zakres danych koniecznych do wskazania przez Klientów jest tożsamy. Klienci podają następujące dane:

   
 6. Adres e-mail;
 7. Imię i nazwisko;
 8. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
 9. Numer telefonu;
 10. W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 11. Adres e-mail;
 12. Imię i nazwisko;
 13. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
 14. Numer telefonu;

  W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 15. W przypadku osobistego kontaktu Klienta ze sklepem (wiadomość elektroniczna, telefon, chat itp.) przekazywane są następujące informacje:

   
 16. Podczas korzystania ze stron internetowych Sklepu pobierane są automatycznie dodatkowe informacje (adres IP przypisany do Państwa komputera lub zewnętrzny adres IP dostawcy Internetu, nazwa domeny, rodzaj przeglądarki, czas dostępu, typ systemu operacyjnego).
 17. Od Klientów mogą być także gromadzone dane nawigacyjne, w tym informacje o linkach i odnośnikach, w które zdecydują się kliknąć lub innych czynnościach, podejmowanych w naszym Sklepie.
§ 2 Jak wykorzystujemy zebrane dane?
 1. W przypadku dokonania Rejestracji Konta w Sklepie dane Klientów wykorzystywane są w celu: utworzenia indywidualnego konta Klienta i zarządzania tym kontem oraz zapewnienia możliwości dokonania zakupów w Sklepie, w tym realizacji złożonych zamówień i ich doręczenia. W przypadku dokonania zakupu w Sklepie dane osobowe mogą być przekazywane firmie kurierskiej, z którą współpracuje Sport8.pl.
 2. W przypadku, gdy Klient wybierze płatność za zamówiony Towar poprzez system PayU, jego dane osobowe zostaną przekazane w zakresie niezbędnym dla realizacji Umowy sprzedaży spółce PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu.
 3. Dane nawigacyjne mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia Klientom lepszej obsługi, analizy danych statystycznych i dostosowania Sklepu do preferencji Klientów, a także administrowania Sklepem.
§ 3 Mechanizm Cookies, Adres IP
 1. Sklep używa niewielkich plików, zwanych cookies. Zapisywane są one przez serwer Sport8.pl na komputerze osoby odwiedzającej Sklep, jeżeli przeglądarka internetowa na to pozwala. Plik cookie zwykle zawiera nazwę domeny, z której pochodzi, swój „czas wygaśnięcia" oraz indywidualną, losowo wybraną liczbę identyfikującą ten plik. Informacje zbierane za pomocą plików tego typu pomagają dostosowywać oferowane przez Sport8.pl produkty do indywidualnych preferencji i rzeczywistych potrzeb osób odwiedzających Sklep. Daje też możliwość opracowywania ogólnych statystyk odwiedzin prezentowanych produktów w Sklepie.
 2. Sport8.pl wykorzystuje dwa typy plików cookies:

   
  1. Cookies sesyjne: po zakończeniu sesji danej przeglądarki lub wyłączeniu komputera zapisane informacje są usuwane z pamięci urządzenia. Mechanizm cookies sesyjnych nie pozwala na pobieranie jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z komputera Klientów.
  2. Cookies trwałe: są przechowywane na dysku twardym komputera Klienta i pozostają tam do momentu ich skasowania. Mechanizm cookies trwałych, wysłanych przez Sklep, pozwala na przechowywanie danych wyłącznie za Państwa zgodą (wyrażoną np. przy wyborze opcji „zapamiętaj mnie” przy logowaniu). W żadnym innym przypadku pliki te nie są zapisywane w sposób trwały.
 3. Sport8.pl wykorzystuje Cookies własne w celu:

   
 4. uwierzytelniania Klienta w Sklepie i zapewnienia sesji Klienta w Sklepie (po zalogowaniu), dzięki której Klient nie musi na każdej podstronie Sklepu ponownie wpisywać loginu i hasła
 5. analiz i badań oraz audytu oglądalności, a w szczególności do tworzenia anonimowych statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Klienci Sklepu korzystają ze Strony Internetowej Sklepu, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości.
 6. popularyzacji Sklepu za pomocą serwisu społecznościowego Facebook.com (administrator cookies zewnętrznego: Facebook Inc z siedzibą w USA lub Facebook Ireland z siedzibą w Irlandii)
 7. popularyzacji Sklepu za pomocą serwisu społecznościowego plus.google.com (administrator cookies zewnętrznego: Google Inc z siedzibą w USA)
 8. prezentowania opinii na stronach internetowych Sklepu, które są pobierane z zewnętrznego serwisu internetowego opineo.pl (administrator cookies zewnętrznego: Opineo Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu)
 9. zbierania ogólnych i anonimowych danych statycznych za pośrednictwem narzędzi analitycznych Google Analytics (administrator cookies zewnętrznego: Google Inc z siedzibą w USA).
 10. prezentacji Certyfikatu Rzetelny Regulamin za pośrednictwem serwisu internetowego rzetelnyregulamin.pl (administrator cookies zewnętrznego: B2B Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie).
 11. Sport8.pl wykorzystuje Cookies zewnętrzne w celu:

   
 12. Przeglądarka Internet Explorer
 13. Przeglądarka Mozilla Firefox
 14. Przeglądarka Chrome
 15. Przeglądarka Safari
 16. Przeglądarka Opera
 17. Mechanizm cookies jest bezpieczny dla komputerów Klientów Sklepu. W szczególności tą drogą nie jest możliwe przedostanie się do komputerów Klientów wirusów lub innego niechcianego oprogramowania lub oprogramowania złośliwego. Niemniej w swoich przeglądarkach Klienci mają możliwość ograniczenia lub wyłączenia dostępu plików cookies do komputerów. W przypadku skorzystania z tej opcji korzystanie ze Sklepu będzie możliwe, poza funkcjami, które ze swojej natury wymagają plików cookies.
 18. Poniżej przedstawiamy jak można zmienić ustawienia przeglądarek internetowych w zakresie stosowania plików cookies:
 19. Sport8.pl może gromadzić Państwa adresy IP. Adres IP to numer przydzielany komputerowi osoby odwiedzającej Sklep przez dostawcę usług internetowych. Numer IP umożliwia dostęp do Internetu. W większości przypadków jest przypisywany komputerowi dynamicznie, tj. zmienia się przy każdym połączeniu z Internetem i z tego powodu traktowany jest powszechnie, jako nieosobista informacja identyfikująca. Adres IP jest wykorzystywany przez Sport8.pl przy diagnozowaniu problemów technicznych z serwerem, tworzeniu analiz statystycznych (np. określeniu, z jakich regionów notujemy najwięcej odwiedzin), jako informacja przydatna przy administrowaniu i udoskonalaniu Sklepu, a także w celach bezpieczeństwa oraz ewentualnej identyfikacji obciążających serwer, niepożądanych automatycznych programów do przeglądania treści Sklepu.
 20. Sklep zawiera linki i odnośniki do innych stron internetowych. Sport8.pl nie ponosi odpowiedzialności za zasady ochrony prywatności na nich obowiązujące. Z tego powodu zachęcamy Państwa, by po przejściu za pośrednictwem Sklepu na stronę zarządzaną przez innego administratora, zapoznać się z polityką prywatności tam przyjętą.
§ 4 Dostęp do danych
 1. Do danych osobowych zbieranych przez Sklep mają bezpośredni dostęp jedynie uprawnieni pracownicy Sport8.pl.
 2. Państwa dane mogą być także udostępniane podmiotom uprawnionym do ich otrzymania na mocy obowiązujących przepisów prawa, w szczególności właściwym organom wymiaru sprawiedliwości oraz podmiotom wskazanym w punkcie „Jak wykorzystujemy zebrane dane?”.
 3. Sport8.pl zapewnia Klientom, którzy posiadają konto, nieprzerwany dostęp do swoich danych i możliwość ich modyfikacji w każdej chwili. W celu dokonania modyfikacji należy zalogować się do Konta w Sklepie. Klient ma możliwość usunięcia danych osobowych ze zbioru danych w przypadku wypowiedzenia umowy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Sport8.pl może odmówić usunięcia danych Klienta, jeśli ten naruszył obowiązujący w Sklepie Regulamin, a zachowanie danych jest niezbędne do wyjaśnienia tych okoliczności i ustalenia odpowiedzialności a w szczególności dochodzenia przez Sport8.pl roszczeń od danego Klienta.
 4. W przypadku subskrypcji biuletynu mają Państwo możliwość usunięcia swojego adresu e-mail z listy wysyłkowej, poprzez wybór odpowiedniej funkcji po zalogowaniu się do Konta w Sklepie.
§ 5 Zabezpieczenia
 1. Sport8.pl stosuje zabezpieczenia zapewniające ochronę danych przed utratą, niewłaściwym wykorzystaniem i modyfikacją. Sport8.pl zobowiązuje się chronić wszelkie Państwa dane zgodnie z normami ochrony bezpieczeństwa i zachowania poufności.
 2. Dane osobowe w Sport8.pl są chronione zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób trzecich.
 3. W przypadku, gdy Klient posiadający konto w Sklepie utracił w jakikolwiek sposób hasło dostępu, Sklep umożliwia wygenerowanie nowego hasła do konta w Sklepie. Sklep nie wysyła jednak przypomnienia hasła. Hasło Klienta jest przechowywane w bazie danych w formie zaszyfrowanej, w sposób uniemożliwiający jego odczytanie. Celem wygenerowania nowego hasła należy podać adres e-mail w formularzu dostępnym pod linkiem „Zapomniałeś hasło?”, podanym przy formularzu logowania do konta w Sklepie. Nowe hasło zostanie automatycznie wysłane wyłącznie na adres poczty elektronicznej podany podczas rejestracji lub zapisany w ostatniej zmianie profilu.
 4. Sport8.pl nigdy nie wysyła żadnej korespondencji, w tym korespondencji elektronicznej, z prośbą o podanie danych do logowania, a w szczególności hasła dostępowego do Konta Klienta. Informacje takie nie są również udostępniane drogą tradycyjnej korespondencji, e-mailową i telefoniczną.
 5. Partnerzy i inne podmioty Polityka Prywatności nie dotyczy serwisów i firm, których dane kontaktowe podane są w serwisie Sport8 lub w e-mailach. W przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji: sklep@sport8.pl
 6. Wyłączenie odpowiedzialności. Chociaż dołożono wszelkich starań, by informacje na tej stronie były jak najbardziej prawidłowe, Sport8 nie ponosi odpowiedzialności za jej treść. Materiały mogą zawierać nieścisłości i błędy w pisowni.
 7. Postanowienia ogólne Wszelkie spory natury prawnej rozstrzygane będą przez Sąd właściwy dla miejsca siedziby Labro INT. W sprawach nieregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
 8. Ochrona prywatności
Wszelkie dane umieszczone przez Użytkownika są przetwarzane zgodnie Ustawą o Ochronie Danych Osobowych i prawem polskim, w związku z tym nie są udostępniane żadnym podmiotom zewnętrznym. Użytkownik ma możliwość wglądu i zmiany swoich danych zarejestrowanych w serwisie
 
§  6 Prawa autorskie
 
 
Copyright  Labro INT ( Sport8.pl ) 2017.
 1. Zawartość stron w tej domenie oraz nazwa domeny podlegają ochronie prawnej. Dokumenty, artykuły, grafiki, skrypty i inne pliki tworzące serwisy na tej domenie stanowią własność Sport8 lub zostały wykorzystane za zgodą osób uprawnionych.
 2. Kopiowanie i rozpowszechnianie za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej jest zabronione, chyba że zostało to inaczej uzgodnione z Sport8.
 3. Pojedyncze dokumenty publikowane w Serwisie przez Sport8 mogą zawierać inne notki o prawach autorskich związane z tymi dokumentami

§ 7 Zmiany Polityki Prywatności
 
 1. Sport8.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. W dniu dokonania zmian aktualizujemy datę wprowadzenia ostatniej poprawki podaną poniżej.
 2. Jakiekolwiek dodatkowe pytania związane z Polityką Prywatności prosimy kierować na adres: kontakt@sport8.pl.pl.
 3. Data ostatniej modyfikacji: 03.07.2014.