Bieg wyzwala cały szereg różnych procesów biochemicznych w komórkach ciała. Nie kończą się one w momencie zatrzymania, przeciwnie- trwają jeszcze wiele godzin później, a ich systematyczne wzbudzanie powoduje sumowanie i potęgowanie efektu. Znajomym zjawiskiem dla każdego początkującego biegacza jest tzw. zadyszka. Słaba kondycja w połączeniu z nagłą wzmożoną aktywnością prowadzi do okresowej duszności, braku tchu, czasem ucisku w gardle. Uczucie to zazwyczaj szybko mija i jeśli nie jest spowodowane poważniejszą przyczyną jest niegroźne i może dotknąć każdego.

Przyśpieszony oddech ma na celu dostarczenie organizmowi więcej tlenu potrzebnego pracującym mięśniom. Serce zaczyna bić szybciej by pozyskany tlen rozprowadzić po wszystkich komórkach. Regularne ,,zmuszanie” serca do wzmożonej pracy powoduje jego rozrost, powiększa się szczególnie lewa komora.  Silniejszy mięsień w czasie jednego skurczu jest w stanie wyrzucić do tętnic większą objętość krwi.

Dzięki temu w czasie normalnej aktywności serce może bić wolniej, przerwy między skurczami są dłuższe, a mimo to do tkanek zostanie dostarczona odpowiednia ilość krwi z życiodajnym tlenem. Objawia się to zwolnionym tętnem i obniżonym ciśnieniem u osób biegających.

Zwiększone, regularne obciążenie mięśni treningiem powoduje lepsze ich unaczynienie tzw. kapilaryzację - powstawanie nowych połączeń naczyniowych. W ten sposób organizm zapewnia mięśniom lepszy i szybszy transport krwi z tlenem i składnikami odżywczymi. Przekłada się to nie tylko na wydajność mięśni w ich pracy, ale też na regenerację po wysiłku. Intensywny wysiłek nieprzygotowanych mięśni może doprowadzić do wystąpienia zespołu opóźnionej bolesności mięśni (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness) potocznie zwanego ,,zakwasami”.

Wbrew popularnej teorii nie jest on wynikiem gromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach, ponieważ jest on stosunkowo szybko usuwany z mięśnia i metabolizowany przez wątrobę. Ból pojawiający się po 24-72 godzinach od zakończenia treningu jest według najnowszych badań powodowany mikrourazami włókien mięśniowych. Uważa się, że szczególnie narażające na powstanie uszkodzeń jest zbieganie ze wzniesień. W trakcie takiego biegu pracujący, napięty mięsień ulega rozciągnięciu mającemu na celu wyhamowanie ruchu i ochronę stawów.  Aby zapobiec powstawaniu tego zjawiska należy dopasować intensywność treningu do poziomu wytrenowania mięśni, a każdy bieg poprzedzić odpowiednią rozgrzewką.
 
Komórki mięśni wytwarzają więcej mitochondriów-elementów odpowiedzialnych za produkowanie energii (tzw. minielektrownie naszego ciała). Im więcej mitochondriów posiada komórka tym więcej energii jest w stanie wyprodukować, a co za tym idzie zapewnić organizmowi więcej siły na pokonywanie obciążenia treningowego. Z czasem możemy biec dalej i szybciej. 

Zmiany te są trwałe, nie cofają się tuż po zakończeniu treningu, jeśli jest on odpowiednio regularny, a więc korzyści z tego zjawiska są odczuwalne również w trakcie normalnej, codziennej aktywności. Wytwarzanie energii wiąże się z podniesieniem temperatury ciała. To zaś zapoczątkowuje proces pocenia się- organizm w ten sposób pozbywa się nadmiaru ciepła, a wraz z potem wydalane są toksyny i zbędne produkty przemiany materii.

 Poza tym mitochondria czerpią materiał do wytwarzania energii ze składników odżywczych pozyskiwanych z pożywienia (głównie tłuszczy i węglowodanów). Utlenianie tłuszczów wymaga od mitochondriów więcej ,,pracy” i pomocy różnych enzymów. Regularne bieganie powoduje zwiększenie produkcji tych enzymów, ułatwia spalanie tłuszczu, a co za tym idzie umożliwia zmniejszanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Objawem tego jest utrata wagi ciała, a procesy przyczyniające się do tego usprawniają się w miarę kontynuowania aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności organizm spala tkankę tłuszczową zlokalizowaną w obrębie jamy brzusznej i tą otaczającą narządy wewnętrzne. Jest to o tyle korzystne, że otłuszczenie w tym rejonie jest czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia np. choroby wieńcowej.

Należy jednak pamiętać, że redukowanie tkanki tłuszczowej jest możliwe wtedy, gdy ilość zużywanej energii jest większa niż dostarczanej. Aby efekt utraty wagi był zauważalny konieczne jest utrzymywanie diety i przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmu.  Regularne bieganie podnosi zdolność mięśni i wątroby do magazynowania węglowodanów wykorzystywanych jako rezerwy energetyczne. Ich zapas pozwala na dłuższe wysiłki.

Regularne bieganie w połączeniu z odpowiednią dietą wzmacnia kości. Poddawane wstrząsom i obciążeniom, mając odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin przyrastają na grubość i wzmacniają się. W związku z tym biegi są wskazane dla osób zagrożonych osteoporozą. Aby nie doprowadzić do złamania zmęczeniowego będącego wynikiem nadmiernego obciążenia i sumowania mikrourazów należy uważnie dobierać ilość i częstotliwość wysiłku i pamiętać o zróżnicowanej diecie bogatej w wapń oraz witaminę D.

Osoby biegające mają bardziej wydolny układ oddechowy. Pojemność płuc, objętość wydechowa, objętość dyfuzyjna i przepływ krwi przez szczytowe płaty płuc zwiększają się. Mięśnie oddechowe są wzmocnione, ruchomość klatki piersiowej większa. Mechanizm wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych i transportu tlenu z krwią jest udoskonalany, by być jak najbardziej wydajnym. Korzysta na tym całe ciało-dotlenienie skóry, mózgu i narządów skutkuje lepszym samopoczuciem, wyglądem i zdrowiem.

Nie sposób też pominąć dobroczynnego wpływu biegania na układ nerwowy i psychikę. Regularny trening pomaga zniwelować negatywne skutki stresu, rozluźnić spięte mięśnie, oderwać się od nużących myśli i zmartwień. Wysiłek wyzwala uwalnianie ważnych neurotransmiterów i białek mających związek z procesem myślenia czy emocjami (np. niedobór serotoniny ma związek z występowaniem stanów depresyjnych). Aktywność fizyczna, w tym bieganie są polecane jako element terapii  różnych form depresji i obniżenia nastroju.

Prowadzenie ruchu z jednoczesnym utrzymywaniem równowagi i skupienia, kontrolowaniem wszystkich kończyn i ich naprzemiennej pracy pozwala na trenowanie i angażowanie obu półkul mózgowych. Zapobiega także nadmiernej lateralizacji czyli dominacji jednej strony ciała. Pobudza to kreatywność, zwiększa zwinność  i równowagę, a pracujący intensywnie mózg wytwarza więcej połączeń nerwowych, co przekłada się na lepszą pamięć, skupienie na wykonywanej czynności, a także pozwala zachować wysoki poziom sprawności umysłowej do późnej starości.

Uprawianie sportu wiąże się też z pokonywaniem własnych barier i ograniczeń, pobijaniem rekordów, a z czasem też współzawodnictwem. Kolejne dokonania- bieg coraz dłużej i dalej czy wygrana w zawodach podnoszą samoocenę i poczucie własnej wartości, wzmacniają psychicznie, a dodatkowe uznanie osób trzecich motywuje do dalszej pracy. Pomaga to przezwyciężyć wiele przeciwności i problemów życia codziennego.

Polecamy również

Uwaga! Smog! Sport zimą tylko w lesie lub parku

Jakie korzyści płyną z biegania?

Normy pyłów w powietrzu

Co nauka wie bieganiu cz. 1

Jak bieganie wpływa na ludzki organizm?

Bieganie - najpopularniejsza aktywności fizyczna naszych czasów

Smog - fakty które warto znać

Kilka słów o etykiecie biegacza

10 Znaków ostrzegawczych że czas na zmiany! cz. 1

Co to jest smog? Zagrożenia dla Polski

Amatorskie bieganie zdrowe dla stawów

ABC wysiłku fizycznego

Używamy plików cookies.

Zawsze aktualne informacje i promocje

Drogi Użytkowniku,

 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych pozyskanych przez Sklep Internetowy www.Sport8.pl.pl (zwany dalej: „Sklepem”).
 2. Właścicielem Sklepu i jednocześnie Administratorem Danych Osobowych Labro INT Paweł Chrząszcz prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Labro INT Paweł Chrząszcz z siedzibą w Krakowie (30-392), przy ul. Czerwone Maki 59/22, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki, NIP: 9541113329, zwana dalej Sport8.pl.
 3. Sport8.pl dokłada szczególnej staranności do poszanowania prywatności Klientów odwiedzających Sklep.
§ 1 Jak zbieramy dane?
 1. Sport8.pl zbiera informacje dotyczące osób fizycznych prowadzących we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (zwani dalej Przedsiębiorcami), a także dane osób fizycznych dokonujących czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z ich działalnością.
 2. Dane osobowe Klientów są zbierane w przypadku rejestracji Klienta w Sklepie poprzez założenie Konta Klienta oraz w przypadku, gdy Klienci dokonują jednorazowego zakupu bez konieczności zakładania Konta w Sklepie.
 3. W przypadku rejestracji Konta w Sklepie, Klient podaje następujące dane:

   
  1. Imię i nazwisko;
  2. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
  3. Adres e-mail;
  4. Numer telefonu;
  5. W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 4. Powyższe dane mogą być samodzielnie zmieniane przez Klienta po zalogowaniu się do Konta.
 5. W przypadku składania jednorazowego zamówienia w Sklepie Internetowym, zakres danych koniecznych do wskazania przez Klientów jest tożsamy. Klienci podają następujące dane:

   
 6. Adres e-mail;
 7. Imię i nazwisko;
 8. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
 9. Numer telefonu;
 10. W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 11. Adres e-mail;
 12. Imię i nazwisko;
 13. Adres (ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miasto i kraj);
 14. Numer telefonu;

  W przypadku Przedsiębiorców powyższy zakres danych jest dodatkowo poszerzony o firmę Przedsiębiorcy oraz jego NIP.
 15. W przypadku osobistego kontaktu Klienta ze sklepem (wiadomość elektroniczna, telefon, chat itp.) przekazywane są następujące informacje:

   
 16. Podczas korzystania ze stron internetowych Sklepu pobierane są automatycznie dodatkowe informacje (adres IP przypisany do Państwa komputera lub zewnętrzny adres IP dostawcy Internetu, nazwa domeny, rodzaj przeglądarki, czas dostępu, typ systemu operacyjnego).
 17. Od Klientów mogą być także gromadzone dane nawigacyjne, w tym informacje o linkach i odnośnikach, w które zdecydują się kliknąć lub innych czynnościach, podejmowanych w naszym Sklepie.
§ 2 Jak wykorzystujemy zebrane dane?
 1. W przypadku dokonania Rejestracji Konta w Sklepie dane Klientów wykorzystywane są w celu: utworzenia indywidualnego konta Klienta i zarządzania tym kontem oraz zapewnienia możliwości dokonania zakupów w Sklepie, w tym realizacji złożonych zamówień i ich doręczenia. W przypadku dokonania zakupu w Sklepie dane osobowe mogą być przekazywane firmie kurierskiej, z którą współpracuje Sport8.pl.
 2. W przypadku, gdy Klient wybierze płatność za zamówiony Towar poprzez system PayU, jego dane osobowe zostaną przekazane w zakresie niezbędnym dla realizacji Umowy sprzedaży spółce PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu.
 3. Dane nawigacyjne mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia Klientom lepszej obsługi, analizy danych statystycznych i dostosowania Sklepu do preferencji Klientów, a także administrowania Sklepem.
§ 3 Mechanizm Cookies, Adres IP
 1. Sklep używa niewielkich plików, zwanych cookies. Zapisywane są one przez serwer Sport8.pl na komputerze osoby odwiedzającej Sklep, jeżeli przeglądarka internetowa na to pozwala. Plik cookie zwykle zawiera nazwę domeny, z której pochodzi, swój „czas wygaśnięcia" oraz indywidualną, losowo wybraną liczbę identyfikującą ten plik. Informacje zbierane za pomocą plików tego typu pomagają dostosowywać oferowane przez Sport8.pl produkty do indywidualnych preferencji i rzeczywistych potrzeb osób odwiedzających Sklep. Daje też możliwość opracowywania ogólnych statystyk odwiedzin prezentowanych produktów w Sklepie.
 2. Sport8.pl wykorzystuje dwa typy plików cookies:

   
  1. Cookies sesyjne: po zakończeniu sesji danej przeglądarki lub wyłączeniu komputera zapisane informacje są usuwane z pamięci urządzenia. Mechanizm cookies sesyjnych nie pozwala na pobieranie jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z komputera Klientów.
  2. Cookies trwałe: są przechowywane na dysku twardym komputera Klienta i pozostają tam do momentu ich skasowania. Mechanizm cookies trwałych, wysłanych przez Sklep, pozwala na przechowywanie danych wyłącznie za Państwa zgodą (wyrażoną np. przy wyborze opcji „zapamiętaj mnie” przy logowaniu). W żadnym innym przypadku pliki te nie są zapisywane w sposób trwały.
 3. Sport8.pl wykorzystuje Cookies własne w celu:

   
 4. uwierzytelniania Klienta w Sklepie i zapewnienia sesji Klienta w Sklepie (po zalogowaniu), dzięki której Klient nie musi na każdej podstronie Sklepu ponownie wpisywać loginu i hasła
 5. analiz i badań oraz audytu oglądalności, a w szczególności do tworzenia anonimowych statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Klienci Sklepu korzystają ze Strony Internetowej Sklepu, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości.
 6. popularyzacji Sklepu za pomocą serwisu społecznościowego Facebook.com (administrator cookies zewnętrznego: Facebook Inc z siedzibą w USA lub Facebook Ireland z siedzibą w Irlandii)
 7. popularyzacji Sklepu za pomocą serwisu społecznościowego plus.google.com (administrator cookies zewnętrznego: Google Inc z siedzibą w USA)
 8. prezentowania opinii na stronach internetowych Sklepu, które są pobierane z zewnętrznego serwisu internetowego opineo.pl (administrator cookies zewnętrznego: Opineo Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu)
 9. zbierania ogólnych i anonimowych danych statycznych za pośrednictwem narzędzi analitycznych Google Analytics (administrator cookies zewnętrznego: Google Inc z siedzibą w USA).
 10. prezentacji Certyfikatu Rzetelny Regulamin za pośrednictwem serwisu internetowego rzetelnyregulamin.pl (administrator cookies zewnętrznego: B2B Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie).
 11. Sport8.pl wykorzystuje Cookies zewnętrzne w celu:

   
 12. Przeglądarka Internet Explorer
 13. Przeglądarka Mozilla Firefox
 14. Przeglądarka Chrome
 15. Przeglądarka Safari
 16. Przeglądarka Opera
 17. Mechanizm cookies jest bezpieczny dla komputerów Klientów Sklepu. W szczególności tą drogą nie jest możliwe przedostanie się do komputerów Klientów wirusów lub innego niechcianego oprogramowania lub oprogramowania złośliwego. Niemniej w swoich przeglądarkach Klienci mają możliwość ograniczenia lub wyłączenia dostępu plików cookies do komputerów. W przypadku skorzystania z tej opcji korzystanie ze Sklepu będzie możliwe, poza funkcjami, które ze swojej natury wymagają plików cookies.
 18. Poniżej przedstawiamy jak można zmienić ustawienia przeglądarek internetowych w zakresie stosowania plików cookies:
 19. Sport8.pl może gromadzić Państwa adresy IP. Adres IP to numer przydzielany komputerowi osoby odwiedzającej Sklep przez dostawcę usług internetowych. Numer IP umożliwia dostęp do Internetu. W większości przypadków jest przypisywany komputerowi dynamicznie, tj. zmienia się przy każdym połączeniu z Internetem i z tego powodu traktowany jest powszechnie, jako nieosobista informacja identyfikująca. Adres IP jest wykorzystywany przez Sport8.pl przy diagnozowaniu problemów technicznych z serwerem, tworzeniu analiz statystycznych (np. określeniu, z jakich regionów notujemy najwięcej odwiedzin), jako informacja przydatna przy administrowaniu i udoskonalaniu Sklepu, a także w celach bezpieczeństwa oraz ewentualnej identyfikacji obciążających serwer, niepożądanych automatycznych programów do przeglądania treści Sklepu.
 20. Sklep zawiera linki i odnośniki do innych stron internetowych. Sport8.pl nie ponosi odpowiedzialności za zasady ochrony prywatności na nich obowiązujące. Z tego powodu zachęcamy Państwa, by po przejściu za pośrednictwem Sklepu na stronę zarządzaną przez innego administratora, zapoznać się z polityką prywatności tam przyjętą.
§ 4 Dostęp do danych
 1. Do danych osobowych zbieranych przez Sklep mają bezpośredni dostęp jedynie uprawnieni pracownicy Sport8.pl.
 2. Państwa dane mogą być także udostępniane podmiotom uprawnionym do ich otrzymania na mocy obowiązujących przepisów prawa, w szczególności właściwym organom wymiaru sprawiedliwości oraz podmiotom wskazanym w punkcie „Jak wykorzystujemy zebrane dane?”.
 3. Sport8.pl zapewnia Klientom, którzy posiadają konto, nieprzerwany dostęp do swoich danych i możliwość ich modyfikacji w każdej chwili. W celu dokonania modyfikacji należy zalogować się do Konta w Sklepie. Klient ma możliwość usunięcia danych osobowych ze zbioru danych w przypadku wypowiedzenia umowy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Sport8.pl może odmówić usunięcia danych Klienta, jeśli ten naruszył obowiązujący w Sklepie Regulamin, a zachowanie danych jest niezbędne do wyjaśnienia tych okoliczności i ustalenia odpowiedzialności a w szczególności dochodzenia przez Sport8.pl roszczeń od danego Klienta.
 4. W przypadku subskrypcji biuletynu mają Państwo możliwość usunięcia swojego adresu e-mail z listy wysyłkowej, poprzez wybór odpowiedniej funkcji po zalogowaniu się do Konta w Sklepie.
§ 5 Zabezpieczenia
 1. Sport8.pl stosuje zabezpieczenia zapewniające ochronę danych przed utratą, niewłaściwym wykorzystaniem i modyfikacją. Sport8.pl zobowiązuje się chronić wszelkie Państwa dane zgodnie z normami ochrony bezpieczeństwa i zachowania poufności.
 2. Dane osobowe w Sport8.pl są chronione zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób trzecich.
 3. W przypadku, gdy Klient posiadający konto w Sklepie utracił w jakikolwiek sposób hasło dostępu, Sklep umożliwia wygenerowanie nowego hasła do konta w Sklepie. Sklep nie wysyła jednak przypomnienia hasła. Hasło Klienta jest przechowywane w bazie danych w formie zaszyfrowanej, w sposób uniemożliwiający jego odczytanie. Celem wygenerowania nowego hasła należy podać adres e-mail w formularzu dostępnym pod linkiem „Zapomniałeś hasło?”, podanym przy formularzu logowania do konta w Sklepie. Nowe hasło zostanie automatycznie wysłane wyłącznie na adres poczty elektronicznej podany podczas rejestracji lub zapisany w ostatniej zmianie profilu.
 4. Sport8.pl nigdy nie wysyła żadnej korespondencji, w tym korespondencji elektronicznej, z prośbą o podanie danych do logowania, a w szczególności hasła dostępowego do Konta Klienta. Informacje takie nie są również udostępniane drogą tradycyjnej korespondencji, e-mailową i telefoniczną.
 5. Partnerzy i inne podmioty Polityka Prywatności nie dotyczy serwisów i firm, których dane kontaktowe podane są w serwisie Sport8 lub w e-mailach. W przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji: sklep@sport8.pl
 6. Wyłączenie odpowiedzialności. Chociaż dołożono wszelkich starań, by informacje na tej stronie były jak najbardziej prawidłowe, Sport8 nie ponosi odpowiedzialności za jej treść. Materiały mogą zawierać nieścisłości i błędy w pisowni.
 7. Postanowienia ogólne Wszelkie spory natury prawnej rozstrzygane będą przez Sąd właściwy dla miejsca siedziby Labro INT. W sprawach nieregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
 8. Ochrona prywatności
Wszelkie dane umieszczone przez Użytkownika są przetwarzane zgodnie Ustawą o Ochronie Danych Osobowych i prawem polskim, w związku z tym nie są udostępniane żadnym podmiotom zewnętrznym. Użytkownik ma możliwość wglądu i zmiany swoich danych zarejestrowanych w serwisie
 
§  6 Prawa autorskie
 
 
Copyright  Labro INT ( Sport8.pl ) 2017.
 1. Zawartość stron w tej domenie oraz nazwa domeny podlegają ochronie prawnej. Dokumenty, artykuły, grafiki, skrypty i inne pliki tworzące serwisy na tej domenie stanowią własność Sport8 lub zostały wykorzystane za zgodą osób uprawnionych.
 2. Kopiowanie i rozpowszechnianie za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej jest zabronione, chyba że zostało to inaczej uzgodnione z Sport8.
 3. Pojedyncze dokumenty publikowane w Serwisie przez Sport8 mogą zawierać inne notki o prawach autorskich związane z tymi dokumentami

§ 7 Zmiany Polityki Prywatności
 
 1. Sport8.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. W dniu dokonania zmian aktualizujemy datę wprowadzenia ostatniej poprawki podaną poniżej.
 2. Jakiekolwiek dodatkowe pytania związane z Polityką Prywatności prosimy kierować na adres: kontakt@sport8.pl.pl.
 3. Data ostatniej modyfikacji: 03.07.2014.